گوگل:در سال ۲۰۲۱ افغانستان و “کوید۱۹” بیشترین کلمات بوده که در موتور جستجوگر این شرکت جستجو شده است

شرکت گوگل اعلام کرده که در طبقه‌بندی خبر، کلمه‌ی “افغانستان” و “کووید١٩” از جمله کلمه‌هایی هستند که در سال ٢٠٢١ بیشترین‌بار در موتور جستجوگر گوگل، جستجو شده‌اند.

سقوط پرسش‌برانگیز افغانستان به دست طالبان و صحنه‌های تراژیک فرار شهروندان افغانستان در فرودگاه کابل، سبب شد تا یکبار دیگر، افغانستان به سرخط خبرهای جهان تبدیل شود.

حالا شرکت گوگل با رسیدن به پایان سال ٢٠٢١، اصطلاحات و کلمه‌هایی را اعلام کرده که در این سال پرفراز و نشیب، بیشترین‌بار از سوی کاربران جستجو شده‌اند.

به بنیاد آمارهای گوگل، در بخش خبر کلمه‌ی “افغانستان” و “کووید١٩” در میان کلمه‌هایی قرار گرفته‌اند که بیشترین‌بار در سراسر جهان جستجو شده‌اند.

در ٢٠٢١ به ویژه در نیمه دوم این سال، همه‌گیری کرونا که هنوز مردم جهان با آن دست به گریبان هستند و مساله سقوط افغانستان و بیرون شدن آمریکا و متحدانش از این کشور از جمله خبرهایی بودند که بیشترین مخاطب را در میان دنبال‌کنندگان خبر در سراسر جهان داشتند.

در سال ٢٠٢٠، پرسش‌های گوناگون در مورد کرونا در صدر خبرهایی قرار داشت که بیشترین‌بار در گوگل جستجو شده بودند، اما امسال به دلیل سقوط سریع افغانستان و رویدادهایی که به دنبال آن رخ داد، کلمه افغانستان نیز در کنار کووید١٩ قرار گرفت.

جدا از بخش خبر، کلمه‌هایی که مربوط به بخش بازی کریکت و مسابقات جهانی فوتبال همانند یورو٢٠٢١ بودند، بیشترین جستجو را در گوگل شده‌اند. شرکت گوگل می‌گوید جایگاه اول تا هشتم به این کلمه‌ها اختصاص یافته است درحالی که سریال مشهور کرۀ جنوبی “اسکویید گیم” (Squid Game) به عنوان نهمین اصطلاحی انتخاب شده که بیشترین‌بار در گوگل جستجو شده است. عنوان سریال اخیر در تلویزیون‌های فارسی‌زبان به “بازی مرکب” ترجمه شده است.