برنده جایزه صلح نوبل: تنش‌ها بر سر اوکراین خطر تهدیدات هسته‌ای را افزایش داده است

بئاتریس فین، مدیر کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای (ICAN) و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۷ میلادی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه هشدار داد که تنش‌های شدیدی که بین روسیه و ایالات متحده بر سر اوکراین بوجود آمده، خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و ایجاد یک فاجعه سیاره‌ای را بطور قابل توجهی افزایش داده است.

خانم فین که اصالتا سوئدی است و همچنان رهبری این کمپین بین‌المللی را بر عهده دارد، با اشاره به اختلافات دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان بر سر اوکراین گفت: «هرگونه درگیری که در آن، یک یا چند کشورِ دارای سلاح هسته‌ای حضور داشته باشد، بسیار خطرناک است.»

و با تاکید بر اینکه ضروری است هر دو طرف خویشتن‌داری کرده و برای آرام کردن اوضاع بکوشند، گفت: «در یک محیط امنیتی پرتلاطم، همه چیز می‌تواند خیلی سریع تشدید شود و از این نگرانم که اوضاع از کنترل خارج شود.»

او ضمن «ابراز نگرانی ویژه» درباره سلاح‌های هسته‌ای که در مکان‌هایی در اروپا بویژه در نزدیکی مرز روسیه نگهداری می‌شوند، هشدار داد که این خطر وجود دارد که با آغاز یک درگیری عمومی، این مراکز به اهدافی برای حمله تبدیل شوند.

او با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی بیش از هر زمانی ضرورت خلع سلاح هسته‌ای را نشان می‌دهد، افزود: «اکنون زمان بیان سخنان جنگ‌طلبانه و تهدیدات ماچوئی نیست. باید دور یک میز نشست و مذاکره کرد.»

این درحالیست که ولادمیر پوتین ریس جمهور روسیه گفته است امریکا در تلاش است تا اکراین با روسیه در گیر یک جنگ شود