هشدار سازمان جهانی هواشناسی: در سال ۲۰۲۰ دمای ۳۸ درجه در مدار قطب شمال ثبت شد

منبع:یورو نیوز

سازمان جهانی هواشناسی روز سه‌شنبه ثبت دمای مثبت ۳۸ درجه سانتی‌گراد در مدار قطب شمال را در تابستان سال ۲۰۲۰ تائید کرد.

شهر ورخویانسک روسیه، واقع در مدار قطب شمال در ۲۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ این گرمای بی‌سابقه را تجربه کرده است.

به گفته این نهاد تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد، گرمای بی‌سابقه ۳۸ درجه سانتی‌گراد در یک منطقه به‌شدت سرد «زنگ خطر را درباره تغییرات‌ آب‌وهوایی» به صدا در آورده است. گرم شدن کره زمین می‌تواند به ذوب شدن یخ‌های قطبی و به زیر آب رفتن بسیاری از خشکی‌های جهان بیانجامد.

ورخویانسک یکی از سردترین مناطق نیم کره شمالی محسوب می‌شود و میانگین برودت هوا در ماه ژانویه در این شهر شمال روسیه منفی ۴۶- و در کل سال منفی ۱۴.۷- ثبت شده است. داده‌های هواشناسی نشان می‌دهد دمای هوای این شهر در ۷ فوریه ۱۸۹۲ تا ۶۷.۸- پایین آمده بود که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. با این حال گرم شدن هوا در ورخویانسک بی‌سابقه نیست. در ژوییه ۱۹۸۸ هم دمای هوا تا ۳۷.۳ سانتیگراد بالا رفته بود.

ورخویانسک واقع در جمهوری یاقوتستان روسیه یکی از سردترین مناطق قابل سکونت کره زمین است. این شهر طبق برآوردهای جمعیتی سال ۲۰۱۸ تنها ۱۱۲۲ نفر جمعیت داشته است.

 

پتری تالاس، مدیر سازمان جهانی هواشناسی با اعلام خبر ثبت رکورد بی‌سابقه گرما افزود در همین سال، یک بار هم دمای ۱۸ درجه سانتیگراد در قطب شمال مشاهده شده است.

سازمان ملل متحد پیش از این هشدار داده بود که با ادامه روند گرمایش کنونی، کره زمین تا سال ۲۱۰۰ بیش از ۲.۷ درجه گرم‌تر خواهد شد و بسیاری از خشکی‌ها دیگر قابل سکونت نخواهند بود.