چگونه جنگ به کشاورزان اوکراین ضربه می زند

منبع: یورو نیوز،مترجم: ادریس اسلام خیل

چگونه جنگ به کشاورزان اوکراین ضربه می زند ؟؟ اوکراین که سبد نان اروپا نامیده می شود، یکی از بزرگترین صادرکنندگان جواری، گندم و جو به اتحادیه اروپا است.

اما جنگ تأثیر بسیار زیادی بر کشاورزان این کشور دارد.

فراتر از تخریب زمین‌های کشاورزی، مسدود کردن بنادر دریای سیاه اوکراین توسط روسیه به این معنی است که غلات را فقط می‌توان از طریق راه‌آهن یا جاده به خارج از کشور ارسال کرد.

قبل از حمله روسیه، اوکراین تا ۶ میلیون تن غلات در ماه صادر می کرد. اما، به گفته تحلیلگران APK-Iform، ۳۰۰۰۰۰تن در ماه مارچ و ۹۲۳۰۰۰ تن در اپریل ارسال شد.

یک مقام غذایی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که نزدیک به ۲۵ میلیون تن غلات در اوکراین گیر کرده و قادر به خروج از کشور نیست.

آندری باران، مدیر عامل شرکت کشاورزی اکراینی Agroprodservice که بیش از ۴۰۰۰۰ هکتار زمین دارد، هشدار می دهد که اگر به زودی راه حلی پیدا نشود، عواقب آخرالزمانی خواهد بود.

باران که نسبت به افزایش قیمت مواد غذایی و گرسنگی هشدار می دهد، می گوید: “من فکر می کنم که این باید حل شود و کشورهای اروپایی نیز در این مورد علاقه دارند.”

در غیر این صورت، اگر ما این همه غذا را فراهم نکنیم، آنها (اتحادیه اروپا) چند میلیون پناهنده دیگر از شمال آفریقا خواهند داشت.»

او یورونیوز را در اطراف برخی از میادین این شرکت در شهر ترنوپیل در غرب اوکراین نشان می دهد و می گوید که Agroprodservice تحت تأثیر کمبود سوخت و محدودیت واردات ماشین آلات و عواقب جنگ به طور کلی قرار گرفته است.

بخش‌هایی از مزارع این شرکت بر اثر جنگ در مناطق شمالی، شرقی و جنوبی اوکراین از بین رفته یا در اشغال روسیه است که تولید آن را غیرممکن می‌کند.

با این حال، بزرگترین مشکل این است که به دلیل محاصره روسیه، صادرات از طریق بنادر اوکراین در دریای سیاه غیرممکن است. باران توضیح می‌دهد که تنها مسیرهای زمینی از طریق لهستان، رومانی، اسلواکی و مجارستان را به عنوان گزینه‌های صادراتی باقی گذاشته است و با این حال، آنها نمی‌توانند چنین حجم عظیمی را انتخاب کنند.

باران گفت: «بنابراین، اکنون، کارهای زیادی باید با کشورهای اروپایی انجام شود تا بتوانیم مسیرهای امنی را به بنادر ایجاد کنیم یا شاید هم بفهمیم که چگونه این کار را با همسایگانمان مانند لهستان انجام دهیم.» لهستان آن همه امکانات را ندارد زیرا با چنین حجمی کار نکرده است و ما مشکلات جاده ای و ریلی داریم.